,,Rájecké kamélie" a zámecké skleníky

Státní zámek Rájec nad Svitavou se může chlubit jedinečnou sbírkou kaméliových keřů a zámeckým zahradnictvím se skleníky, přístupnými pro veřejnost vždy v únoru a v březnu, v době květu kamélií. 

Vážení návštěvníci, na základě mimořádných opatření proti pandemii COVID-19  zůstávají skleníky pro veřejnost uzavřeny. Umožněn je pouze prodej kamélií "přes okénko" , a to aktuálně po celý únor 2021 ve dnech středa - pátek vždy od 10 do 15 hod.

Katalog prodávaných kamélií najdete ve formátu PDF ke stažení níže na této stránce.

V 19. století  bylo sbírání kamélií zábavou šlechty, ale i představitelů jiných majetných vrstev. Pro kamélie se stavěly zvláštní skleníky. Kvetoucí rostliny byly též využívány k výzdobě zimních zahrad.

Jedinečným pozůstatkem slavné éry kamélií je sbírka udržovaná v zámeckém zahradnictví v Rájci nad Svitavou. Jejím základem jsou mateční rostliny přivezené roku 1973 z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy. Bylo to celkem 85 patnáctiletých rostlin. Péčí tehdejšího vedoucího zahradníka pana Františka Bárty a především jeho nástupce pana Jana Dvořáka se podařilo většinu z 85 keřů dopěstovat až dodnes.  Kromě těchto rostlin se sbírka v průběhu let rozrostla o sto padesát klasických odrůd a unikátních rostlin vybraných panem Janem Dvořákem z tisíců semenáčů, zprvu spíše náhodných, později záměrně křížených. Celkově tak nynější soubor obsahuje čtyři sta klasických i méně známých odrůd kamélií. 

Sbírku kamélií ve svém přirozeném prostředí je možné si prohlédnout v otevírací době zámeckého zahradnictví.

V době největšího květu kamélií, koncem února a začátkem března, se představuje tato královna zimních květin na výstavě v historických prostorách zámku v Rájci už od začátku devadesátých let. Laické a odborné veřejnosti je představena rájecká sbírka kamélií, tedy i  kvetoucí keře staré  30 až 60 let.

Ceník 2021
PDF (605,35 KB)
Objednavka kamelii.pdf
PDF (638,81 KB)
Objednavka kamelii.doc
DOC (144,50 KB)