Svatby v Ráj(c)i

Pro všechny snoubence, kteří hledají výjimečné místo, kde si říct své ano, nabízí zámek v Rájci nad Svitavou slavnostní sál, historickou zámeckou kapli nebo romantické místo v zahradě. Zde na svatebních stránkách zámku najdete další podrobné informace, jak svatbu objednat a zařídit.

Vážení snoubenci,

správa Státního zámku v Rájci nad Svitavou je potěšena, že jste si pro tak významný den vybrali právě prostředí tohoto zámku. Vzhledem k tomu, že zámek je prohlášen národní kulturní památkou, je nutné dodržovat určitá pravidla a omezení, která jsou nutná k ochraně této cenné památky.

Vjezd do nádvoří je povolen pouze jednomu vozu s nevěstou. Ostatní vozy zůstanou na parkovišti před hlavní bránou, případně se budou řídit umístněnými orientačními tabulemi. K zámku může zajet auto s nevěstou a po dobu obřadu může parkovat před budovou zámku. Vjezd jiných vozů (např. vezoucí invalidní osoby) je nutné předem projednat s kastelánkou zámku, stejně tak použití kočárů s koňmi a jiných neobvyklých dopravních prostředků.

Při vjezdu do nádvoří je nutné brát ohled i na návštěvníky zámku, protože zde probíhá běžný provoz zámku a návštěvníci se pohybují po nádvoří. Je tedy nutné jet pomalu a ohleduplně.

Pokud jste platbu neřešili v předstihu, ihned po příjezdu se, prosím, obraťte na pokladnu zámku, kde zaplatíte poplatek za pronájem vybraného svatebního prostoru a pořadatelskou činnost zaměstnanců. Poplatek činí 8.000 Kč. Poplatek je splatný nejpozději před samotným obřadem v hotovosti. Bez uhrazení poplatku nebude obřad uskutečněn. (V tomto případě nelze platit kartou, nebo cizí měnou.)

Obřad je možné si fotografovat i filmovat.

Fotografování v jiných zámeckých pokojích je možné pouze za poplatek 1500 Kč za zpřísněných pravidel. V interiérech zámku lze za tento poplatek fotografovat nejdéle 30 minut, počet osob ve skupině je omezen na 10 svatebčanů a není dovoleno k fotografování využívat historické sbírky a mobiliář. Po zámku Vás doprovodí průvodce.

Fotografování na nádvoří zámku i v zámeckém parku je zdarma. Je zákonem zcela zakázáno v areálu zámku, národní kulturní památce, používat drony.

V samotném zámku není možné používat bublifuky a házet květiny, lístky růží, rýži, konfety ani jiné předměty pod nohy přicházejících, či odcházejících svatebčanů. Poškodila by se podlaha z 18. století.

Před budovou zámku je možné házet pouze přírodniny, nikoli např. plastové konfety.

Do zámku není povoleno brát jakákoliv zvířata.

Protože nebudete jedinými zájemci o svatební obřad v tomto dnu, prosíme Vás o ohleduplnost a opuštění svatebního sálu bezprostředně po gratulacích. Umožníte nám tím dodržet termín začátku následujícího obřadu. Stejně tak přeparkujte svá vozidla mimo pohled na zámek, umožníte tím, aby i pro svatební pár s obřadem po Vás byl jejich den výjimečný.

Svatební obřad v parku je možný, ale zámek zde nezajišťuje vybavení nábytkem, svatebními oblouky, zvukovou technikou atp. Pokud máte o obřad zájem, obraťte se s předstihem na správu zámku.

Věříme, že uvedená pravidla nejsou přehnaná, ale výjimečné prostředí, jakým Státní zámek Rájec nad Svitavou bezesporu je, si je zaslouží.

V případě jakýchkoli dotazů obracejte se na správu státního zámku:

516 432 013, 725 007 229 nebo 724 663 722; rajec@npu.cz

Máte-li zájem o květiny, květinové vazby nebo svatební kytice od zámeckých zahradníků obracejte se na:

            771 258 905 nebo 602 561 165; rajec@npu.cz

Děkujeme za pochopení a těšíme se na setkání s Vámi.

Mgr. Zdeňka Kalová, kastelánka SZ Rájec nad Svitavou