Nesedíme doma se založenýma rukama. Na hradech a zámcích šijí roušky, uklízejí interiéry i zahrady

Hrady a zámky ve správě Národního památkového ústavu zůstávají pro veřejnost uzavřené, ale určitě nejsou liduprázdné. Zaměstnanci se nadále starají o svěřené památky i mobiliář. Uklízíme v interiérech i v zahradách a snažíme se být veřejně prospěšní v této nelehké době a proto vznikly na mnoha památkách provizorní šicí dílny pomáhající svému okolí s výrobou roušek.

Nová sezóna měla být zahájena příští týden v sobotu 28. března 2020. Na všech hradech a zámcích již vrcholily přípravy na slavnostní otevření a první kulturní akce. Mimořádná situace kolem koronaviru COVID-19 však úplně změnila činnosti, kterým se běžně věnujeme. Vznikly provizorní šicí dílny, např. na zámcích ve Vizovicích, v Miloticích, na Bouzově, v Lysicích, v Lednici, na Kunštátě, na Veveří, na Raduni a na mnoha dalších památkách.

Např. v šicí dílně na zámku v Miloticích, kde obvykle šijí repliky historických kostýmů, ušijí denně více než 100 ks bavlněných roušek, které jsou určeny všem potřebným v obci, ať již jsou to senioři nebo lidé, kteří nemají možnost si roušky sami doma ušít.

Na zámku Kunštát už zásobili všechny své pracovníky nezbytným množstvím vlastnoručně ušitých roušek a právě rozjíždějí šití pro obyvatele Kunštátu a nejbližšího okolí.

Na zámku ve Vizovicích také nejdříve ochránili rouškami své zaměstnance a nyní už denně produkují kolem 40 ks roušek, které půjdou těm nejpotřebnějším.

Ani na Bouzově se nezahálí a kromě úklidu v parku a v hradě se šijí roušky. Šijí pro hasiče, místní domov pro seniory a zaměstnance obchodu.

Zámek Lysice již rouškami zásobil jednak své zaměstnance, ale i místní dětskou lékařku a místní seniory. V šití pokračují a nové roušky se opět dostanou těm, kteří je nejvíc potřebují.

Na hradě Veveří právě finišují se šitím roušek pro zaměstnance a poté budou roušky vyrábět dál pro obec Veverskou Bítýšku.

A tam, kde nemají šicí stroje, se věnují běžné péči o mobiliář a interiéry, aby bylo vše na nadcházející sezónu důkladně připraveno. Samozřejmě uklízíme i zámecké zahrady a areály, uklízíme listí a vše připravujeme na sezónu.

Na zámku v Janovicích, který je ve správě NPÚ teprve necelý rok, připravují nové prostory pro pokladnu určenou návštěvníkům. Dále myjí okna, kterých je na památce více než 300. Tato okna jsou bohužel ve špatném stavu, tak je třeba věnovat mytí zvýšenou pozornost a opatrnost.  Už mají uklizeno nádvoří od listí a odpadků.  

Takže nesedíme doma se založenýma rukama, maximálně se snažíme zvládat nejen péči o památky, ale i pomáhat ostatním.