Video prohlídky kamélií v Rájci nad Svitavou

V zámeckých sklenících v Rájci nad Svitavou, které jsou v současné době z důvodů protiepidemických opatření veřejnosti nepřístupné, nakvétají stromy a keře půvabných kamélií. Rostliny zůstávají uvězněny před zraky návštěvníků a potěšit se jejich krásou mohou jen zahradníci, kteří o ně pečují.

Nechceme si tuto krásu nechat jen pro sebe a prostřednictvím krátkého videa umožníme i vám nahlédnou jak to ve sklenící zámku v Rájci nad Svitavou vypadá.

 

Zámecká sbírka kamélií v Rájci nad Svitavou se zrodila na základě historické tradice pěstování květin a tropických rostlin místními zahradníky zaměstnanými rodinou Salm-Reifferscheidt. V roce 1973 byly na zámek přivezeny, z Výzkumného ústavu okrasného zahradnictví v Průhonicích u Prahy, matečné rostliny kamélií. Současný soubor obsahuje více jak 250 klasických i méně známých odrůd kamélií, zastoupených ve více než pěti set rostlinách.  Staré kamélie (zvané matky) jsou vysázeny ve velkých nádobách a každoročně se dvakrát stěhují. V pozdním jaře ze skleníku na záhon pod širým nebem a na podzim zpět do skleníku. Kamélie je poměrně náročná rostlina, která má své „mouchy“. Udržet sbírku v dobrém stavu je velké umění. Zámecký zahradník se zabývá šlechtěním kamélií, sprašuje jejich květy, vysévá semena a hodnotí výsledky, ale také množí kamélie řízkováním. V době největšího květu, koncem února a začátkem března je královna zimních květin součástí historických zámeckých interiérů. V letošním roce to bohužel není možné, proto jsme pro naše návštěvníky připravili aspoň kaméliové prodejní okénko, které je otevřeno po zazvonění každou středu, čtvrtek a pátek od 10 do 15 hodin. Kamélii si v Rájci nejen zakoupíte, ale získáte i cenné rady jak na její pěstování a péči.